Home arrow 100 Mile Past Winners
100 Mile Past Winners

Many great champions have won this time honoured event with some household names on the honour role as well as some more anonymous winners.

Honour roll

Year First Fastest Time
1933 Col Sims Mt Gambier Frank Thomas Adelaide  
1934 Deane Toseland Adelaide J Van Damme Unknown 4.58.10
1935 Merv Hearn Adelaide Deane Toseland Adelaide  
1936 Ian Jackson Adelaide Deane Toseland Adelaide 4.44.42
1938 Neil Moffit  Adelaide Deane Toseland  Adelaide  4.49.03 
1939  Bill Dwyer  Mt Gambier  Deane Toseland  Adelaide   
1940 Len Newton  Mt Gambier  Len Newton  Mt Gambier   
1941 Arthur Berkefeld  Mt Gambier  Arthur Berkefeld  Mt Gambier   
     LAPSE THROUGH  WAR   
1945  Ross Richards  Mt Gambier Keith Thurgood  Adelaide   
1946  Tom Hollingsworth  Warrnambool  Dave Humphries  Melbourne   
1947  Keith Bowden  Adelaide  Alby Barlow  Melbourne   
1948  Jack Brennan  Warrnambool  Duncan Hunter  Melbourne   
1949 Leo Boylan Colac  Eddie Smith  Melbourne  4.25.37 
1950  Roy Richards  Mt Gambier  Don Williams  Melbourne   
1951 John Hay  Colac  Duncan Hunter Melbourne   
1952 Duncan Hunter Melbourne Duncan Hunter Melbourne  
1953 Alex Waters Mt Gambier Roy Richards Mt Gambier  
1954 Jack Forbes Casterton Jack Forbes Casterton  
1955 Ray Vowles Mt Gambier Bruce L'Green Adelaide  
1956 Allan Price  Melbourne  Sid Patterson  Melbourne   
1957  Geoff Moritz  Adelaide  Russell Mockridge  Geelong  4.29.30 
1958  Peter Lynch  Mt Gambier  John Moritz  Adelaide  4.29.18 
1959  Sid Patterson Melbourne  Sid Patterson  Melbourne   
1960  Des Keegan  Adelaide  Bruce Clark  Melbourne   
1961  Don Smith  Murray Bridge  Bruce Clark  Melbourne  4.06.00 
1962  Derrick Anstice  New Zealand  John X McDonough  Melbourne  4.13.00 
1963  Wal Smith  Casterton  John X McDonough  Melbourne  4.13.00 
1964  Kevin Phillips  Adelaide  Giocomo Micich  Ballarat  4.31.00 
1965  John Grima  Melbourne  Barry Waddell  Melbourne  4.05.32 
1966  Barry Waddell  Melbourne  Barry Waddell  Melbourne  4.11.56 
1967  Greg Wills  New Zealand  Peter Panton  Perth  4.06.40 
1968  Barry Waddell  Melbourne  Barry Waddell  Melbourne   
1969  John Grima  Melbourne  John Grima  Melbourne   
1970  Graham McVilly  Tasmania  Graham McVilly  Tasmania   
1971  Dale Richards  Mt Gambier  Graham Rowley  Gippsland   
1972 John Simpson  Melbourne  Zecho Perovich  Ballarat   
1973  Graham Rowley Gippsland Graham Rowley Gippsland   
1974  Richard Stevenson  Hamilton  Hilton Clarke  Melbourne   
1975  Eddie Stewart  Portland  Hilton Clarke  Melbourne  3.56.48 
1976  Wal Smith  Casterton  Tony Branchflower  Melbourne  4.03.05 
1977  Robert Johnson  Melbourne  Brian Tilley  Mt Gambier  3.54.13 
1978  Kevin Radburnd  New Zealand  Terry Hammond  Melbourne   
1979  Gerherd Anfried  Gippsland  Terry Stacey   Warrnambool   
1980  Bill McMahon  Adelaide  John Grima  Melbourne   
1981  Greg Bobridge  Adelaide  Paul Medhurst  Perth   
1982 Frank Moore Adelaide Terry Hammond Melbourne  3.42.00 
1983 Terry Hammond  Melbourne  Terry Hammond  Melbourne   
1984  Terry Hammond  Melbourne  Terry Hammond  Melbourne   
1985  Gus Hoseman  Geelong  Peter Provis  Melbourne   
1986  Neil Stephens  Canberra  Neil Stephens  Canberra  3.40.10 
1987  Wayne Vassalo  Mt Gambier  Geoff Stevenson  Shepparton  3.48.52 
1988  Ian Roney  Camperdown  Geoff Stevenson  Shepparton  3.47.16 
1989  Darren Straunch  Bendigo  Peter Besanko  Melbourne  3.55.50 
1990  Rick Smith  Portland  Peter Besanko  Melbourne  3.39.06 
1991  Shane Crumpton  Hamilton  Tony Pickles  Camperdown   
1992  Gordon Cram  Mt Gambier  Stephen Blackburn  Adelaide  3.58.26 
1993  Barry Warren Warrnambool  Victor Phillips Adelaide  4.02.08 
1994  Bill Crowe  Mt Gambier  David Lunn  Colac  3.59.34 
1995  Hayden Bradbury AIS  Hayden Bradbury  AIS  3.50.31 
1996  Dean Menzel  Hamilton  Jamie Kelly  Great Western  3.39.06 
1997  Brett Aitken  Adelaide  Brett Aitken  Adelaide  3.49.21 
1998  Matthew Jackson    Matthew Jackson    3.38.24 
1999  Colin Morris  Melbourne  Robert Tighello  Melbourne  3.42.33 
2000  Darren Payne Melbourne Tim Decker  Bendigo  3.41.58 
2001  Brett Aitken  Adelaide  Brett Aitken  Adelaide  3.36.05 
2002  Leigh Egan  Shepparton  Leigh Egan  Shepparton  3.36.54 
2003  Leigh Egan  Shepparton  Leigh Egan  Shepparton  3.33.02 
2004  Chris Jongewaard  Kilkenny  Chris Jongewaard  Kilkenny  3.40.20 
2005  Robert Gaggini  Adelaide  S Cunningham  Norwood  3.35.25 
2006  Kieren Bannon  Mt Gambier Leigh Egan  Shepparton  3.48.17 
2007  Stephen Cunningham Norwood  S Cunningham  Norwood  3.35.25 
2008 Carl Maroney St Kilda  Tim Roe  Norwood 3.27.35 
2009  Tim Roe  Norwood  Tim Roe  Norwood  3.24.17 
2010 Cameron Stewart Geelong  Dale Parker Central Districts 3.35.39
2011 Glenn O'Shea Norwood Glenn O'Shea  Norwood  3.28.49 
2012 Scott Keating
Ballarat Glenn O'Shea
Norwood 3.28.11
2013 Edward Bissaker
Norwood Edward Bissaker
Norwood 3.44.59
2014 Chris Harper Norwood Shaun O'Callaghan Brunswick 3.38.55
2015 Todd Satchell
Stawell/Great Western Nicholas Squillari Geelong 3.46.54
2016 Matthew Opperman Mt Gambier Chris Harper Norwood 3.44.31







Code



Code

Code

Code

Code